Káva v príjemnom prostredí, plnom voňavých kníh, ktoré môžu byť aj vaše. S tou najlákavejšou si sadnete do mäkkého kresla a už pred sebou máte domácu limonádu a bio bábovku. Prinesie vám ju milý človek, ktorému až doteraz zväzovala ruky psychiatrická diagnóza. Libresso a antikvariát Pod vŕškom je totiž zároveň aj chráneným pracoviskom pre ľudí s duševným ochorením. Príjemné prostredie nitrianskeho libressa je ideálnym miestom na prekonanie predsudkov. Život s duševnou chorobou je náročný, no využiť svoj potenciál bránia psychicky chorým ľuďom predovšetkým predsudky a spoločenská stigma.

 Chránené koláče

Chránené kaviarne, ktoré búrajú stereotypy tým najpríjemnejším spôsobom, nájdete aj v Bratislave. Známa Radnička po rekonštrukcii radnice, v ktorej sídli, začiatkom roka opäť spustila prevádzku a poskytuje tak realizáciu vyškoleným čašníkom a čašníčkam s hendikepom. Okrem občerstvenia si v Radničke môžete zakúpiť aj výrobky rôznych chránených dielní.

Nemenej obľúbené sú koláčiky chránenej kaviarne Medzi nami. Tú nájdete v sídle Ligy za duševné zdravie, no na ich výborných koláčoch, slaných a sladkých muffinoch či bezlepkových dobrotách si môžete pochutnať aj na rôznych podujatiach, pre ktoré pečú na objednávku.

 Káva bez slov

Dôkazom, že napriek zdravotnému postihnutiu si človek môže plniť sny, je aj prievidzská kaviareň U šálky. Tú si založila hluchonemá Lucia Škultétyiová, ktorá vám splní každé želanie doslova odčítaním z pier. O tom, ako si splnila sen, si môžete prečítať viac tu.

Chránené dielne sú miestom, v ktorých získavajú ľudia s hendikepom príležitosť realizovať sa a byť samostatní. Ich kaviarne sú zároveň aj priestorom, kde sa vzdávame svojich predsudkov a za rozváňania kávy sa nám rozširujú obzory. To je celkom unikátne menu, no nie?