Už po štvrtýkrát zorganizovala IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže Tradičnú Živú knižnicu. V pondelok 10. decembra sa pri príležitosti dňa boja za ľudské práva stretlo na jednom mieste približne 30 živých kníh a viac ako 500 čitateľov. Tvárou tvár inakosti boli vystavení predovšetkým študenti stredných škôl z Bratislavy a okolia.

 Iné príbehy

Už od skorého rána otvorila staršia budova IUVENTY na Karloveskej ulici v Bratislave svoje brány množstvu mladých ľudí, ktorí prišli čítať knihy trochu nezvyčajné. Knihy, ktoré sú živými bytosťami a v živote sa pre svoju inakosť stretli s predsudkami, diskrimináciou, prípadne šikanou. Čítali životný príbeh o tom, aké je byť rómskym dieťaťom adoptovaným bielou rodinou, ako žije človek, ktorý prežil holokaust, že aj starnúť sa dá aktívne, že aj človek bez rúk vie byť zručný a pod.

Čo to vlastne je?

Živá knižnica je facilitované stretnutie mladých ľudí s jednotlivcami, ktorí v spoločnosti často čelia rôznym predsudkom a vylúčeniu, často aj preto, že väčšinová spoločnosť nemá možnosť týchto ľudí bližšie spoznať. V prípade mladých ľudí ide aj o preberanie správania a myslenia svojich rodičov. V Živej knižnici sa majú možnosť mladí ľudia opýtať na konkrétne otázky a vypočuť si aj názor Živej knihy na svoju situáciu či životnú skúsenosť.

 Bez predsudkov

Prvýkrát sa Živej knižnice zúčastnila aj bývalá moderátorka detských relácií Patrícia Garajová – Jariabková, ktorá porozprávala svoju životnú skúsenosť súvisiacu s výchovou mentálne postihnutej dcéry. Ako sa vyrovnať s tým, že máte postihnuté dieťa, ako sa naučiť vnímať a rešpektovať jeho životné túžby (snaha osamostatniť sa, túžba po láske, po práci… ), ale aj o tom, aké bolo žiť s alkoholikom a zvládnuť rozvod tak, aby ním deti trpeli čo najmenej.

Vladimír Sendrei známy zo skupiny Kokavakere Lavutára ( alebo Sendreiovci), ktorý spolupracoval na soundtracku k poslednému Sherlockovi Holmesovi, je Róm. Stretol sa preto v živote s viacerými predsudkami, ktoré prekonáva vďaka hudobnému umeniu. Toto je len zlomok príbehov, ktoré odzneli. Kníh bolo takmer 30, čitatelia teda mohli čítať množstvo rôznych príbehov, životných osudov. Mohli sa priamo pýtať, knihy im odpovedali a dostali od nich tak priame posolstvo – vnímať a rešpektovať ľudí, ktorí sú iní.

Trh organizácii

Súčasťou Živej knižnice boli aj sprievodné akcie IUVENTY a viacerých organizácií vrátane RmS. Všetci sa mohli občerstviť v bufete, ktorý pripravila nezisková organizácia VAGUS.  Zaujímavé workshopy pre návštevníkov zorganizovali: Nadácia Milana Šimečku, Slovenská humanitná rada, Slovenské národné stredisko pre ľudské práva či UNICEF. Na nich sa mohli zúčastniť všetci, ktorí čakali na vybranú ale zatiaľ obsadenú knihu. RmS sa zúčastnila trhu organizácii, kde sme okrem iného vyrábali špeciálne vianočné odznaky.

Zdroj: Monika Belková, Iuventa