V sobotu, 22. júna 2013, sa pred bratislavskou Starou tržnicou na Námestí SNP počas podujatia Vianoce v lete predstaví 22 mimovládnych organizácií. Návštevníci sa dozvedia čo-to o ich práci, aktuálnych i budúcich projektoch, no zároveň im organizácie ponúknu aj výrobky z chránených dielní, rôzne dobroty a chýbať nebude ani charitatívny bazár.

Pred Vianocami sme akoby citlivejší voči potrebám iných. Snažíme sa im pomôcť, no po ostatné mesiace chuť prispieť núdznym či na dobré projekty klesá. Vlani sme si povedali, že ak tým stimulom majú byť Vianoce, tak urobíme ešte jedny v lete. Po ich úspechu organizujeme už druhý ročník, omnoho bohatší a atraktívnejší pre návštevníkov,” vysvetľuje Roland Kyška, výkonný riaditeľ 4people, n. o., ktorá prevádzkuje darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk a zároveň organizuje toto podujatie.

Diskusie, súťaže, hudba…

Okrem trhoviska mimovládnych organizácií čaká na návštevníkov na Námestí SNP bohatý kultúrny program. Vystúpi Ľudová hudba Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK), La3no Cubano, brušné tanečnice, mažoretky, kúzelník a mnoho amatérskych umelcov. Množstvo súťaží a atrakcií čaká najmä na deti. Budú vyrábať vianočné ozdoby, pretekať sa, skúšať svoje reflexy a po absolvovaní súťaží každé čaká darček od Mikuláša. No a určite o sebe dajú vedieť aj počas veľkého bubnového workshopu.

Novinkou tohto ročníka sú diskusie, ktoré v spolupráci s Centrom pre filantropiu pripravujeme na pôde susedného Poľského inštitútu. Pôjde o sériu debát na najrozličnejšie témy. Hovoriť sa bude o verejnom priestore, o tom, aký je život s pubertiakom či so starším alebo s chorým človekom. Návštevníci uvidia aj ukážky canisterapie a nielen tí skôr narodení si budú môcť pod dohľadom lekára otestovať pamäť,” popisuje projektová manažérka portálu ĽudiaĽuďom.sk Daniela Lališová.

Prvá aplikácia

Priateľský happening má samozrejme za cieľ získať zdroje na činnosť spomínaných mimovládnych organizácií, ktoré budú môcť návštevníci priamo na mieste podporiť.

Na Vianociach v lete organizátori po prvý raz verejne predvedú aj mobilnú aplikáciu darcovského portálu ĽudiaĽuďom.sk. Ide o vôbec prvú mobilnú aplikáciu tohto druhu na Slovensku. Jej používatelia si budú môcť jednoducho cez svoj smartphone prezrieť výzvy na podporu na portáli, prispieť na ne, ale aj dražiť v benefičných charitatívnych e-aukciách.

Zdroj: Roland Kyška, Ľudia ľuďom