Reštart Slovensko podporuje inovatívne nápady, ktoré chcú pomocou technológii riešiť spoločenské problémy našej krajiny. 9 projektov bolo vybraných do finále, v ktorom sa uchádzajú o grantovú podporu. Organizátori však zároveň pre finalistov pripravili aj víkendové školenie, tzv. hack camp. Ako dobrovoľníčka jedného zo súťažných tímov som sa ho mohla zúčastniť a nazrieť tak do zákulisia reštartovania Slovenska.

Hackovanie pre dobrú vec

960066_432159140239272_1399361279_nKým projekty prostredníctvom výzvy na portáli ĽudiaĽuďom.sk zbierajú potrebné hlasy na získanie grantu, ich iniciátori sa počas uplynulého víkendu stretli na žilinskej Fakulte riadenia a informatiky. Vzájomne sme si predstavili projekty – jednotlivé tímy sa chystali pracovať na stránke mapujúcej nehodovosť a zločinnosť v SR, mobilnej aplikácii upozorňujúcej na demagogické výroky politikov, web, ktorý chce pomôcť  vybrať si povolanie, časovej banke sprostredkujúcej výmenu služieb za čas,  mape  menšinových miest v Bratislave, webe o správaní sa v podnikoch a inštitúciách k menšinám, portáli pre tých, čo chcú obyvateľom marginalizovaných rómskych osád poskytnúť pôžičku na výstavby, mobilnej aplikácii online poradne pre mladých a portáli pre obete sexuálneho násilia.

Hack camp v tomto prípade v podstate znamená, že všetky tieto projekty na celý víkend zasadli za počítače a pustili sa do práce na svojich nápadoch. Pre mnohých z nás to predstavovalo vzácny čas, kedy sme sa konečne mohli plne sústrediť len na rozvíjanie nápadu, bez vyrušovania každodennými drobnosťami. A hoci presedieť toľko času za obrazovkou nie je ľahké,  ale len takto získali naše návrhy reálne základy a zo Žiliny sme odchádzali so základmi našich budúcich webov a aplikácii.

Skúsili ste vypnúť, zapnúť? alebo rady na nezaplatenie

1390550_432158810239305_1820336025_nZároveň pre nás organizátori pripravili prednášky z rôznych oblastí, ktoré nám môžu pomôcť pri realizácii našich vízii. Od Pavla Magica zo Sygicu sme sa dozvedeli, že naše produkty treba neustále inovovať a aj tie najlepšie nápady sa musíme vedieť predať, neurobí sa to samo. Eva Vozárová z Aliance Fair Play ukázala ako možno rôzne otvorené dáta použiť na vytvorenie príbehu pre náš nápad a podelila sa o niekoľko zaujímavých zdrojov otvorených dát.  Branislav Andreansky z Restartup nám poradil niekoľko tipov pre úspešnú prezentáciu (Nepodceň predstavenie! Vystri sa! Očný kontak! a iné ako od mamy), Matej Mikle zase pre marketing na sociálnych sieťach.  Pomocnú ruku či radu nám tiež poskytovali  ľudia z Centra pre filantropiu a miestni dobrovoľníci.

Reštart Slovensko tak priniesol skvelú príležitosť s podporou odborníkov zabrať na svojich projektoch. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že táto príležitosť nášmu projektu veľmi prospela a posunula nás dopredu. Podobných systémov podpory, ktoré okrem peňazí poskytujú aj know how a osobnostný rozvoj potrebujeme čo najviac. Práve také totiž prinášajú trvalý prínos a to nielen pre vybraných šťastlivcov, ktorí grant získajú.

c)mk, foto: Reštart Slovensko