Už po tretí krát ožijú rôzne kúty Slovenska dobrovoľníckymi projektmi mladých ľudí. Podujatie s názvom 72 hodín je dobrovoľníckym maratónom, počas ktorého môže ktokoľvek prísť s nápadom ako zlepšiť okolie, v ktorom žije. Verejnoprospešnými činnosťami všetkých, ktorí sa do projektu zapájajú, sa darí šíriť myšlienku dobrovoľníctva medzi ľuďmi na Slovensku.

72 hodínTento rok je trom dňom venovaným dobrovoľníctvu vyhradený dátum od 16. do 18. mája, teda už tento víkend. Podujatie, ktoré sa pravidelne organizuje v krajinách ako Rakúsko, Nemecko alebo Česko u nás usporadúvame my, teda Rada mládeže Slovenska. Doteraz to boli dve podujatia, do ktorých sa zapojilo viac než 11 000 dobrovoľníkov s takmer 500 projektmi. V tomto roku sa doposiaľ prihlásilo 3 000 dobrovoľníkov so 100 projektmi a tie stále pribúdajú. Dobrovoľníci kreativitou nešetria. Napríklad tí z OZ Laura v Košiciach organizujú celodenný program pre škôlkarov, v Bardejove zase budú opravovať a skrášľovať turistické chodníky, združenie eRko pomôže starším ľuďom s úpravou ich domov a záhrad v dedinke Repište pri Banskej Bystrici.

Cieľom podujatia je, aby sa doň zapojilo čo najviac mladých ľudí, vyskúšali si, čo znamená robiť veci nezištne a vlastným úsilím zmenili svoje okolie tak, aby sa v ňom cítili príjemnejšie. Dobrovoľnícka skúsenosť ich má povzbudiť k záujmu o dianie v ich komunite, môžu stretnúť nových priateľov a zažijú veľa zábavy. Myšlienkou podujatia je aj šírenie dobrovoľníctva ako takého. S výsledkami práce, ktorá počas 72 hodín vznikne sa stretnú obyvatelia z rôznych častí Slovenska.

V sobotu 17. mája vás pozývame na otvárací program podujatia, ktorý sa koná na Hlavnej stanici v Bratislave a v záhrade RMS. Na stanici vám Tourist Angels ochotne poradia nielen to, ako k nám trafíte, nie sme ďaleko:), ale aj to, aký kultúrny program vás cez víkend v Bratislave čaká. Pred budovou stanice bude stáť Emočná mapa, na ktorej môžete zaznačiť, čo sa vám na stanici páči, aké služby by ste uvítali a čo sa vám naopak nepáči. So značením vám pomôže skupina dobrovoľníkov.

Dopoludnia budeme v záhrade upratovať a pripravovať ju nielen na popoludňajší program, ale dúfame že aj na mnohé ďalšie podujatia, na ktoré ju plánujeme využívať. Môžete nám prísť pomôcť a popoludní si vypočuť zaujímavé diskusie na tému dobrovoľníctva.

Tričko 72Ak máte nápad ako zlepšiť svoje okolie, neváhajte svoj projekt prihlásiť na stránke 72 hodín. Zapojiť sa môže každý. Skúsenostiam ani veku sa medze nekladú. Dôležitá je chuť a motivácia niečo zmeniť. Pritom sa zabavíte a spoznáte nových ľudí naladených na vašu vlnu. Podujatie môžete podporiť aj kúpou pekného dobrovoľníckeho trička z dielne KOMPOT, ku ktorému dostanete aj náramok. Tešíme sa na vás aj na vaše projekty!