Niekoľko osobností, nám prezradilo, komu by ocenenie pre mladých a fantastických malo podľa nich patriť. Pokojne sa nechaj motivovať a ak si pri čítaní spomenieš na podnetný projekt či inšpiratívneho mladého/staronového človeka, zapíš si ich a potom ich môžeš nominovať:). 

Najlepšie projekty Made in Slovakia

Cirkus KusBaška Klimeková je členkou Impact Hub Bratislava Candidate.  Má hneď niekoľko favoritov na ocenenie, napríklad na Najlepší projekt: „Na projekte Cirkus Kus sa mi veľmi páči, že je netradičný. Škola cirkusu, to znie ako splnenie detského sveta, nie? Hlavné je však to prepojenie pohybových, umeleckých a sociálnych zručností, ktoré decká vďaka nej môžu získať a rozvíjať. A okrem komerčnej činnosti sa organizátori snažia vytvoriť kurzy aj pre deti z detských domovov.“

 

V kategórii Dlhodobý prínos by rada ocenila OZ Vagus, ktoré sa venuje práci s ľuďmi bez domova: „Robí to, na čo my ostatní nemáme čas a niekedy ani záujem. Stará sa, aby tí, čo si to pokašľali alebo nemali v živote ľahké, našli cestu späť. Ale hlavne, aby si začali opäť ceniť sami seba, vďaka práci.“

Bašku zaujal aj ich najnovší projekt: Kaviareň Dobre&Dobré je skvelý projekt a vôbec nie ľahký. Je tu ešte stále veľká nevôľa prijať medzi seba ľudí z ulice, bez domova. Veľmi sa naň teším a asi vyskúšam aj tú kávu, hoc ju nepijem,“ dodáva.

Kaviareň DOBRE&DOBRÉ from VAGUS on Vimeo.

Martin Horák je jedným z organizátorov TEDxBratislava a zároveň pracuje v Iuvente. Sám hovorí, že vybrať si spomedzi toľkých skvelých projektov, ktoré sa na Slovensku v súčasnosti realizujú, nie je ľahká úloha. „Skvelých projektov je našťastie v Bratislave či na celom Slovensku veľa, preto si dovolím vybrať menej viditeľné. Veľmi sa mi páči projekt Architekti v osade organizácie People in Need. Za vytrvalosť si moju úctu zaslúžili združenia ako Odyseus, Storm, Prima či Pomocná ruka, ktoré vykonávajú terénnu sociálnu prácu s injekčnými užívateľmi drog napriek tomu, že sa často stretávajú s nepochopením zo strany verejnosti.“

Hanu SkljarszkuMládežnícku delegátku 2013, najviac oslovil projekt Wheels should be rolling: „Cenu Most by si jednoznačne zaslúžili títo nadšení cyklisti, pretože svojim projektom pomáhajú hneď na niekoľkých frontoch. Jednoduchá myšlienka s veľkým srdcom a obrovským potenciálom – MOST ako vyšitý!“ 

Mladí lídri zanietení pre vec

Podľa Bašky by sa Mladou líderkou mala stať vedkyňa z Krompách: Osobne ju nepoznám, ani som sa s ňou nikdy nestretla, dozvedela som sa o nej z článku. Myslím si však, že má všetko, čo by som chcela, aby sme mali viacerí. Kristína Uličná má starosť o ľudí a veci okolo seba, venuje sa vede a medicíne a to tak ťažkej téme akou je rakovina. Podľa mňa je toto dievča živým príkladom toho, aké mladé veľké osobnosti na Slovensku máme. A o to ďalší dôvod byť naň hrdý:)

Mladého lídra má vytipovaného aj Marián Zachar zo združenia LEAF: Marek Križka je presný opak do seba zahľadeného mladého lídra. Napriek tomu, že je prezidentom debatného klubu na gymnáziu v Sučanoch, či členom poradného zboru Amerického veľvyslanca na Slovensku, zostáva nohami na zemi, s pokorou pomáha mladým debatérom a organizuje súťaže či konferencie na škole. Z mnohých interviews so stredoškolákmi do našich programov to bol práve Marek, ktorého viacerí označili ako svoj vzor.

Izabela v FMkuO svoju tohtoročnú favoritku sa s nami podelila aj Lucia Jakubíková, skautka a zároveň členka Nadácie pre deti Slovenska. „Mám podozrenie, že po ukončení štúdia Hermiona poslala svoj obracač času aj s venovaním  mladej dáme menom Izabela Malašenková. Inak netuším, ako dokáže všetko stíhať. Mala som tú česť spoznať ju ešte ako skautku, keď sa vždy aktívne zapájala do dobrovoľníckych skautských aktivít. Odvtedy do svojho portfólia stihla pridať založenie ID Space Teamu, manažuje Quick Kancle, láka mladých ľudí, aby sa nebáli spraviť niečo pre svoje okolie, sharovať skúsenosti na medzinárodných výmenách, prednáša na konferenciách a svojím entuziazmom dokáže nakaziť každého, kto si nedá pozor:) Vážim si na nej jej nadšenie a odhodlanie meniť veci, tvorivo hľadať riešenia a realizovať ich. O veciach okolo seba hovorí vždy prirodzene a prakticky, dokáže viesť ľudí a podporovať ich. Držím jej palce!“

Sandra Štasselová z Vnútrobloku a Nadácie Pontis si schovávala tri tipy na cenu Mladého lídra. Pozrime sa na ne. „Cenu Most by som dala môjmu “local hero” Matejovi Kerekrétymu, ktorý je mladý, angažovaný, milý a nápomocný človek. Poznám ho síce len ako záhradkára na Mobilnej záhrade a kamoša na Facebooku, no to mi úplne stačí aby som bola presvedčená o výnimočnosti jeho prístupu ku verejnému životu.“

„Druhý local hero, ktorého by som okamžite ovenčila vavrínom je mladý muž z Rajca OZ Tilia, ktorý sa spolu s bratom venuje záchrane netopierov. Stretla som ho na školení ku jednému mládežníckemu grantu a totálne ma dostal nadšením, s ktorým rozprával o jeho práci, o netopieroch, o prírode. A to často hovoril až o technických detailoch, no ten zápal.. Na to sa nezabúda. Ale bohužiaľ si nepamätám jeho meno.“

Michal pri zaúčaní„A posledným mojím osobným tipom na mladého local hero je môj manžel Michal, ktorý má 25 a rozmýšľa ako starý múdry človek. Vďaka jeho trpezlivosti a konzistentnosti (ktorá iným mladým tak chýba) existuje Vnútroblok, existujú Mobilné záhrady a verím, že má pred sebou veľa projektov, ktoré možno nebudú zarábať žiadne prachy, ale zlepšia tento svet. Michal je pre mňa vzorom dobrého človeka, ktorému skutočne ide o dobrú vec. Nulová tolerancia k “účel svätí prostriedky.

 

Je v tvojom okolí nadšenec, ktorý dokáže strhnúť pre vec kopec ďalších ľudí? Alebo projekt, ktorý je prospešný a myslíš, že si zaslúži pozornosť? Povedz nám o nich a nominuj ich na cenu MOST. Urobíš tak jednoducho vyplnením krátkeho formulára. Nominácie sú otvorené do 15. júla.