Americká káblová televízia Nicklodeon, ktorá sa zameriava najmä na detského diváka, pred 11 rokmi prišla s nápadom vymyslieť jeden deň v roku pre deti program a odtrhnúť ich od obrazoviek – televízie a počítača. Organizátori chceli podčiarknuť význam zdravého životného štýlu a tak vznikol Worldwide Day of Play, ktorý sa rozšíril do rôznych kútov sveta. Dní hrania je viacero, usporadúva ho napríklad aj International Toy Library Association s cieľom propagovať spoločenské hry pre deti.
Náš Deň hrania
Na Slovensku organizuje Deň hrania občianske združenie Vedecká hračka z Banskej Bystrice. Tento rok to bude piaty krát, kedy sa ktokoľvek môže zapojiť do projektu a 27. septembra stráviť s deťmi deň hraním sa. Hrať sa je možné kdekoľvek: doma, na dvore s ďalšími deťmi, či na ihrisku. Centrálny program 5. ročníka Dňa hier sa bude konať na stálej interaktívnej výstave VEDHRAČKA – VYNÁLEZY v Europa SC vo Zvolene, kde budú mať deti pripravený materiál na zhotovovanie kaleidoskopov. Kaleidoskop sa tak stáva ústrednou hračkou prezentácie vedeckých hračiek počas Noci výskumníkov 26. septembra.
K iniciatíve sa môže pridať školská, voľnočasová, vzdelávacia i kultúrno-osvetová inštitúcia ako i dobrovoľnícke občianske združenie, rodina či spontánne vytvorený kolektív. Stačí ústrednému organizátorovi oznámiť, že by ste sa chceli zapojiť. Dobrovoľní organizátori potom pripravia na rôznych miestach aspoň jednu hrovú súťaž s primeranými cenami z vlastných zdrojov a deti sa môžu pustiť do zhotovovania jednoduchých kaleidoskopov. Ústredný organizátor pošle záujemcom osvedčený návod na výrobu s plagátom.
Prečo kaleidoskop?
Prístroj vynašiel škótsky vedec David Brewster pred takmer 200 rokmi. V kaleidoskope sa odrazom na dvoch alebo troch zrkadlách či čiernych plochách vytvárajú symetrické obrazce. Je to optická hračka, vďaka ktorej deti môžu rozvíjať svoju obrazotvornosť a fantáziu.
Zdroj: Vedecká hračka, Beata Puobišová