Občianske združenie NoMantinels vyhlasuje literárnu súťaž s názvom Kvírenie Ivana Požgaia. Pýtate sa, kto to je? Súťaž je pomenovaná po významnom slovenskom aktivistovi, ochrancovi ľudských a občianskych práv a spoluzakladateľovi OZ GANYMEDES, ktoré bolo prvým oficiálnym hnutím na ochranu gejov a lesieb na Slovensku. Venoval sa aj literárnej a novinárskej ľudskoprávnej tvorbe.

O teplých témach

Súťaž je pre všetkých, ktorí svojimi témami upozorňujú na diskrimináciu, xenofóbiu a homofóbiu v spoločnosti, či publikujú svoje komentáre k spoločenskému a politickému dianiu na blogoch. Dáva priestor zapojiť sa autorom a autorkám, ktorí sa angažujú v politickom dianí, zastávajú vedecký postoj a ponúkajú názorové odlišnosti na aktuálne témy bez vnútených náboženských dogiem. Cieľom jej iniciátorov je podporiť vznik pôvodnej slovenskej queer literárnej a novinárskej tvorby.

Sprievodnými podujatiami súťaže sú aj dva workshopy kreatívneho písania, ktoré sú určené začiatočníkom a sú zadarmo. Prvý sa uskutoční 20. septembra v Queer centre v Bratislave. Prihlásiť sa je možné jednoducho prostredníctvom mailu.

Pravidlá súťaže

kvírenieDo súťaže sa môžu prihlásiť profesionálni  i amatérski autori a autorky, ktorí majú viac ako 15 rokov. Súťaží sa v dvoch kategóriách, literárnej a novinárskej. Či už sa budete venovať beletrii alebo faktom, poslať môžete maximálne tri svoje diela: básne, prózy alebo iné príspevky. Jeden text môže mať najviac 5 normostrán. Každý príspevok označte svojím menom, dátumom narodenia, adresou bydliska, telefonickým i mailovým kontaktom na vás. Ak by ste chceli vystupovať pod pseudonymom, uveďte ho pri svojom mene.

Texty posielajte na pakan@nomantinels.sk do 31. októbra. Predsedkyňou poroty je slovenská LGBTI aktivistka a novinárka Hana Fábry. Víťazné texty budú odmenené sumou 100 eur a publikovaním v spoločnom zborníku, ktorý vychádza v rámci podujatí a aktivít Dúhového roka. Víťazi súťaže budú vyhlásení v decembri na literárnom večeri divadla NoMantinels.

Zdroj: NoMantinels, Robo Pakan