V dňoch 14. – 17. novembra 2014 vyvrcholila séria víkendoviek z programu Učenie nemusí byť mučenie pod záštitou Klubu Detskej Nádeje s podporou združenia Mládež v akcii, spoločnosti Dalkia a aktivistov zo Zvedavej akadémie.

f

Podujatie sa konalo v Osrblí pri Brezne blízko biatlonového areálu v hoteli Zerrenpach a opäť sa na ňom mohli stretnúť deti s kardiologickou a onkologickou diagnózou spolu s ich súrodencami.

Keďže akcia nadväzovala na dve predošlé a zároveň bola ich vyvrcholením, na začiatku si deti za asistencie dobrovoľníkov zopakovali, čo si odniesli z predchádzajúcich stretnutí. Dotkli sa tém ako média, multikultúrna spoločnosť, peniaze, veda či životné prostredie. Ďalší program bol skutočne akčný, zameraný predovšetkým na premýšľanie a kreativitu.

Sobotňajším popoludním sa nieslo heslo Veď svoju vlastnú firmu. Deti sa inšpirovali 5 vecami, ktoré chýbajú v ich okolí a vytvárali prezentáciu o ich riešení. Mohli sa zahrať aj na aktívnych občanov a zamýšľať sa nad témami ako: riešenie rómskeho problému, reforma školstva, ochrana zvierat pred pytliakmi, pomoc chudobným krajinám či ako zastaviť vymieranie Európy. Skutočne neľahké témy mali v deťoch vyvolať aj vzájomnú diskusiu, oponovanie si, ale aj kritiku.

Pocin 1

Podarilo sa im vytvoriť aj nápadité propagačné materiály pre Klub Detskej Nádeje. Zmysel akcie potvrdili aj výtvory a prezentácie detí. Niekoľkými z nich sa môžete inšpirovať.

Stretnutie zavŕšilo vyhodnotenie aktivity Veď svoju firmu pred porotcami – investormi a ostatnými účastníkmi. Ocenenie si odniesli Katka ČulenováPaulínka RajtákováSebastián Smažák a Andrej Mozola.

Podujatie je výrazom záujmu mladých ľudí o zmenu a snahu byť vo svete aktívni a vzbudiť ju aj u tých najmladších. 

Pocin 3Často vidím vo svojom okolí pasivitu dospelých skrývanú za bezmocnosť, či problémy, ktoré úplne ignorujú a radšej si “užívajú život”. No bez našej aktivity neexistuje nádej veci zlepšiť a k nej sme sa snažili deti na tejto víkendovke pritiahnuť. K aktivite občianskej, ľudskej aj intelektuálnej. A kde je lepšie začať ako u detí, ktoré nie sú ešte zdeformované správaním dospelých?“ hodnotí motiváciu projektu jeden z hlavných dobrovoľníkov akcie Jozef Melicher.

Všetky videá z akcie nájdete TU.

Zdroj: Natália Lesičková, Klub Detskej Nádeje