Účasť na Svetových dňoch mládeže v Krakove je možné venovať ako originálny vianočný darček. Darčekový certifikát poskytne Rada pre mládež a univerzity KBS.

Odpustenie je hlavnou témou novej katechézy z niekoľkomesačnej duchovnej prípravy mladých Slovákov na Svetové dni mládeže (SDM). Najbližšie sa sa uskutočnia v júli 2016 v Krakove. Pred Vianocami ju prináša tím na Slovensku. SDM je stretnutie, ktoré spája spravidla každé dva až tri roky milióny mladých ľudí z celého sveta – katolíkov, kresťanov iných vyznaní a všetkých ľudí dobrej vôle. Predsedá im Svätý Otec. Naposledy sa konali v brazílskom Rio de Janeiro. Účasť na SDM môžu rodičia venovať svojím deťom či vnúčatám ako originálny vianočný darček. Darčekový certifikát poskytne v prípade záujmu Rada pre mládež a univerzity KBS, ktorá pred mesiacom v spolupráci s Kanetom, n. o. a slovenskými diecézami a mládežníckymi organizáciami spustila oficiálnu slovenskú registráciu.

“Účasť na SDM stojí za to. Pozývame všetkých, aby sa pridali k nám. Na svetové stretnutie sa chystáme aj vďaka našej špeciálnej duchovnej príprave, ktorá obsahuje množstvo zaujímavých myšlienok a nápadov. Ide o súhrn katechéz, najnovšia, ktorú prinášame práve dnes, má vianočný a rozprávkový nádych. Napríklad cez aktivitu “Dvanásťhlavý drak” sa môžu mladí naučiť pomenovať svoje nedostatky a činiť za ne pokánie,” hovorí Pavol Danko, zodpovedný za tím duchovnej prípravy, ktorá má názov Milosrdný rok.

Duchovná príprava začala v septembri. Nesie sa pod rôznymi názvami, ktorých začiatočné písmená sú schované v akronyme “MILOSRDNE”. Tento názov vychádza z motta SDM 2016 v Krakove “Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo”. Po názvoch ako “Matka”, “Ilúzia” a “Liek” prichádza tím s novinkou “Odpustenie”.

Štvrtá katechéza obsahuje ďalšiu výzvu, ktorú od mladých žiada samotný Svätý Otec. V posolstve, ktoré napísal pred ich účasťou na SDM, ich poprosil, aby do života uvádzali skutky fyzického a duchovného milosrdenstva. Tím na to zareagoval a pozýva ich k tomu každý mesiac. “Keďže všetky aktivity tejto katechézy sú zamerané na odpúšťanie, ponúkame najmä tvorivé nápady ku skutku telesného milosrdenstva – nahých odievať. Môžeme napríklad darovať nepotrebné oblečenie, zorganizovať burzu či zbierku šatstva na pomoc núdznym, utečencom alebo ľuďom bez domova,” vysvetľuje Danko. Novinku – už štvrtú katechézu vrátane nápadov, ako žiť skutky milosrdenstva – je možné oddnes bezplatne nájsť na oficiálnej stránke svetovednimladeze.sk.

V novej katechéze je opäť list mladým, ktorý je na rovnakú tému, ako je názov katechézy (Odpustenie). “Odpustenie zahŕňa nový spôsob pohľadu a vnímania. Keď si hlboko zranený(á), nevidíš osobu, ale stále vnímaš bolesť. Odpustenie znamená, že sa budeš snažiť pochopiť tú druhú osobu. Budeš rozlišovať, čo bolo z jej slabosti, čo od zlého a čo je jej pravá identita,” prihovára sa Karol Vallo, zodpovedný za koordináciu pastorácie mládeže v Žilinskej diecéze. Vyše 20-stranový materiál, v ktorom sú úryvky z Biblie, modlitby, prosby a citáty z denníčka sv. Faustíny Kowalskej, vypracovali skúsení lektori z viacerých miest Slovenska. Osobitnou časťou je návrh adorácie “Cesta odpustenia”, počas ktorej jej účastníci odpúšťajú napríklad rodičom, priateľom, učiteľom, kňazom za rôzne nesprávne rozhodnutia či negatívne činy.

Zdroj: Komunikačný tím SDM