Štyri slovenské mimovládne organizácie, ADRA, eRko – Dobrá novina, Nadácia Integra a Savio, sa rozhodli spoločne pomôcť obyvateľom Kene, ktorých postihlo veľké sucho. Vyhlásili preto výzvu na pomoc s názvom SPOLU PRE KEŇU.
Výzva prichádza len niekoľko dní po tom, ako Keňu navštívil prezident SR Andrej Kiska ako prvý slovenský prezident v histórii našej krajiny a po tom, ako kenská vláda vyhlásila kvôli mimoriadnemu suchu stav humanitárnej krízy.
Prispieť na pomoc Keni možno darom prostredníctvom darovacích stránok jednotlivých organizácií, v čase od 23. februára do 9. marca 2017.
Aktuálna situácia v Keni
Vo februári 2017 kenská vláda v dôsledku pretrvávajúceho sucha vyhlásila humanitárnu krízu v 23 postihnutých oblastiach zo 47. Počet ľudí bez dostatočného prístupu k jedlu sa zdvojnásobil z 1,3 milióna v auguste 2016 na 2,7 miliónov vo februári 2017. Takmer 357 300 detí, tehotných a dojčiacich žien trpí podvýživou. Vynechanie krátkeho obdobia dažďov, ktoré koncom roka 2016 neprišli, dnes núti ľudí prekonávať za vodou oveľa dlhšie vzdialenosti. V niektorých oblastiach musia kvôli vode prejsť až trikrát dlhšiu. Napríklad v Turkane, severozápadnom regióne krajiny, im predtým stačilo prejsť približne osem kilometrov, dnes aj viac než 20. Sucho v krajine vedie aj k strate dobytka, čo sa zvlášť dotýka komunít, ktoré od neho závisia. Oblasti ako je už spomínaná Turkana, ale aj ďalšie oblasti ako Marsabit, Samburu a Mandera, hlásia vysoké počty uhynutých zvierat. Podľa UNICEF v dôsledku sucha prestalo takmer 175-tisíc detí navštevovať školy a predškolské zariadenia. Mnohé rodiny musia pristúpiť k radikálnym riešeniam. Aby situáciu zvládli, musia vynechávať jedlo, alebo sa oň delia so svojimi zvieratami. Mnohí hľadajú iné pracovné príležitosti mimo poľnohospodárstva, predávajú svoj majetok vrátane zvierat, len aby si vedeli zabezpečiť jedlo.
Ako bude pomoc vyzerať?
Vyzbierané finančné prostriedky budú slúžiť na nasledovné:
- zabezpečenie prístupu k vode pre komunity a zvieratá cez opravy studní a vodných zdrojov
- dodanie zásobníkov vody zdravotným strediskám, ktoré sa nachádzajú v oblastiach vážne postihnutých suchom a sú bez vodného zdroja
- poskytnutie jedla pre podvyživené deti predškolského veku vo vzdelávacích a zdravotníckych zariadeniach
Kto bude humanitárnu pomoc realizovať?
Humanitárnu pomoc obetiam sucha bude z vyzbieraných finančných prostriedkov realizovať Caritas Lodwar, prípadne ďalšie overené partnerské organizácie z regiónu severnej Kene. Caritas Lodwar dlhodobo úzko spolupracuje s Dobrou novinou, zodpovedá za rozvojové a humanitárne aktivity Katolíckej diecézy Lodwar v kenskej Turkane. Diecéza, ktorá pokrýva celú administratívnu oblasť Turkany s rozlohou 77-tisíc kilometrov štvorcových, má viac ako 53-ročné skúsenosti so zmierňovaním dopadov sucha na obyvateľov regiónu. Caritas Lodwar má dva odborné vodné tímy, ktorých úlohou je údržba a oprava vodných čerpadiel, ale aj inštalácia nových vodných zdrojov s dôrazom na čerpadlá na veterný a solárny pohon. Taktiež mobilizujú a školia komunity, aby sa priučili malým opravám čerpadiel, hygiene a finančne sa podieľali na údržbe svojho vodného zdroja. Diecéza už niekoľko rokov spolupracuje s rozvojovým programom Dobrá novina slovenskej mimovládnej organizácie eRko.
Oblasť humanitárnej intervencie
Turkana patrí medzi púštne a polopúštne územia s odhadovaným počtom obyvateľov 1 256 162 ľudí. Je jednou z najchudobnejších oblastí Kene. Viac ako 90 percent obyvateľov Turkany žije pod hranicou chudoby. Drsné podmienky okolia, odľahlosť, biedna infraštruktúra a zlý prístup k základným službám ešte viac prehlbujú chudobu. Turkana je oblasťou náchylnou na suchá, ktoré sú čoraz dlhšie. Dažde sú čoraz zriedkavejšie, nepravidelnejšie a až polovica ročného úhrnu (100 – 350 mm) spadne v priebehu 2-3 dní. Keďže rok 2016 nepriniesol takmer žiadne dažde, už začiatkom roku 2017 vyhlásila národná a miestna vláda, že súčasná situácia v oblasti je alarmujúca. Súčasná priemerná vzdialenosť, ktorú musia prejsť k vodnému zdroju ľudia, ktorí pestujú ovocie a zeleninu a chovajú zvieratá, je 15 kilometrov. Pastieri musia prejsť niekedy až 28 kilometrov a vzdialenosti sa zväčšujú. Nedostatkom vody narastajú aj konflikty medzi miestnymi komunitami o vodné zdroje, v dôsledku ktorých prestávajú deti navštevovať školy.
Kontakt a bližšie informácie:
Marián Čaučík, riaditeľ Dobrej noviny, e-mail: maros@erko.sk
Tu sa nachádza domovská stránka výzvy.
Zdroj: eRko- Hnutie kresťanských spoločenstiev detí