Reštart Slovensko podporuje inovatívne nápady, ktoré chcú pomocou technológii riešiť spoločenské problémy našej krajiny. 9 projektov bolo vybraných do finále, v ktorom sa uchádzajú o grantovú podporu. Organizátori však zároveň pre finalistov pripravili aj víkendové školenie, tzv. hack camp. Ako dobrovoľníčka jedného zo súťažných tímov som sa ho mohla zúčastniť a nazrieť tak do zákulisia reštartovania Slovenska.
Hackovanie pre dobrú vec
Kým projekty prostredníctvom výzvy na portáli ĽudiaĽuďom.sk zbierajú potrebné hlasy na získanie grantu, ich iniciátori sa počas uplynulého víkendu stretli na žilinskej Fakulte riadenia a informatiky. Vzájomne sme si predstavili projekty – jednotlivé tímy sa chystali pracovať na stránke mapujúcej nehodovosť a zločinnosť v SR, mobilnej aplikácii upozorňujúcej na demagogické výroky politikov, web, ktorý chce pomôcť vybrať si povolanie, časovej banke sprostredkujúcej výmenu služieb za čas, mape menšinových miest v Bratislave, webe o správaní sa v podnikoch a inštitúciách k menšinám, portáli pre tých, čo chcú obyvateľom marginalizovaných rómskych osád poskytnúť pôžičku na výstavby, mobilnej aplikácii online poradne pre mladých a portáli pre obete sexuálneho násilia.
Hack camp v tomto prípade v podstate znamená, že všetky tieto projekty na celý víkend zasadli za počítače a pustili sa do práce na svojich nápadoch. Pre mnohých z nás to predstavovalo vzácny čas, kedy sme sa konečne mohli plne sústrediť len na rozvíjanie nápadu, bez vyrušovania každodennými drobnosťami. A hoci presedieť toľko času za obrazovkou nie je ľahké, ale len takto získali naše návrhy reálne základy a zo Žiliny sme odchádzali so základmi našich budúcich webov a aplikácii.
Skúsili ste vypnúť, zapnúť? alebo rady na nezaplatenie
Zároveň pre nás organizátori pripravili prednášky z rôznych oblastí, ktoré nám môžu pomôcť pri realizácii našich vízii. Od Pavla Magica zo Sygicu sme sa dozvedeli, že naše produkty treba neustále inovovať a aj tie najlepšie nápady sa musíme vedieť predať, neurobí sa to samo. Eva Vozárová z Aliance Fair Play ukázala ako možno rôzne otvorené dáta použiť na vytvorenie príbehu pre náš nápad a podelila sa o niekoľko zaujímavých zdrojov otvorených dát. Branislav Andreansky z Restartup nám poradil niekoľko tipov pre úspešnú prezentáciu (Nepodceň predstavenie! Vystri sa! Očný kontak! a iné ako od mamy), Matej Mikle zase pre marketing na sociálnych sieťach. Pomocnú ruku či radu nám tiež poskytovali ľudia z Centra pre filantropiu a miestni dobrovoľníci.
Reštart Slovensko tak priniesol skvelú príležitosť s podporou odborníkov zabrať na svojich projektoch. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že táto príležitosť nášmu projektu veľmi prospela a posunula nás dopredu. Podobných systémov podpory, ktoré okrem peňazí poskytujú aj know how a osobnostný rozvoj potrebujeme čo najviac. Práve také totiž prinášajú trvalý prínos a to nielen pre vybraných šťastlivcov, ktorí grant získajú.
c)mk, foto: Reštart Slovensko